!! Kopírujte pouze se zdrojem !!

Prosinec 2009

Draci 43

31. prosince 2009 v 17:40 | Theodora |  Draci - obrázky
free image host free image host free image host free image host free image host free image host free image host free image host free image host free image host

Fantasy 63

31. prosince 2009 v 17:36 | Theodora |  Fantasy obrázky
free image host free image host free image host free image host free image host free image host free image host free image host free image host free image host

Jan van Eyck

29. prosince 2009 v 15:44 | Theodora |  Gotické malířství
Jan van Eyck (1385 -1441) byl významný malíř pozdní gotiky pocházející z Nizozemska. Společně se svým bratrem Hubertem van Eyckem je pokládán za jednoho z prvních malířů využívajícího olejomalby. K nejvýraznějším rysům jeho maleb patří přesné popisné vystižení detailů, nesmírně jemná a minuciózní malba a kresba, důsledné využívání perspektivy při kompozici prostoru, přesné vystižení světelných poměrů průzračného, rozptýleného světla s výrazným uplatněním stínování.
Jeho asi nejrozsáhlejší dílo je Gentský oltář (z roku 1432), který visí v gentské katedrále sv. Bava. Pracoval na něm se svým bratrem Hubertem. Dodnes není jasné, který z obou bratrů přispěl ke vzniku díla více. Má se za to, že Hubert dílo započal a Jan jej dokončil. Klanění se beránkovi, ústřední motiv celého oltáře, nás jakoby vtahuje do svého děje. Jeho krajina je detailně propracovaná a celá je prolita světlem.
Dalším jeho dílem je Svatba Arnolfiniových. Jde o původně nepojmenovaný dvojportrét, dnes patřící londýnské National Gallery. Skoro každý detail na obraze má symbolický význam, např. ovoce na parapetu (plodnost, vyhnání z ráje), psík (věrnost, láska), botky (posvátnost manželství) atd. Jan van Eyck na něm vzdal hold lidské vzájemnosti. Novomanželé vyzařují něhou, odpovědností a vzájemnou úctou. Dílem samo o sobě je zrcadlo, na němž je zachycen jak autorův titěrný autoportrét, tak i čtvrtá osoba, která byla možná dalším oficiálním svědkem svatebního obřadu.

free image host free image host free image host free image host free image host

Palazzo Barberini, Rome

28. prosince 2009 v 17:29 | Theodora |  Památky
Pozdně renesanční budovu dal postavit papež Urban VIII. pro svou rodinu. Stavbu započal architekt Carlo Maderno a dokončili ji Bernini a Borromini. Uvnitř nalezneme mnoho schodišť a sálů, z nichž nejvíce vyniká Gran Salone se svou nádhernou nástropní freskou od Pietra da Cortona. Palác je také sídlem jedné z nejkrásnějších uměleckých sbírek ve městě.

free image host free image host free image host free image host free image host

Cecily von Ziegesar → Gossip Girl: Jen ve tvých snech

27. prosince 2009 v 18:20 | Theodora |  Recenze knih
Devátá kniha série Gossip Girl.

Vítejte v New York City v Upper East Side, kde jsme já a mí kamarádi těmi největšími hvězdami... bez ohledu na to, zda zrovna kamera jede.
Podívejte se s námi do světa Super drbny - do světa vyvolených, do světa červených koberců. Pojďte s námi tam, kde vám žárlivost a zrada zajistí vždy ta nejlepší místa... pokud na nich ovšem již nesedíte.
Světla, kamera, skandál! Hollywood se přesunul do centra města a S se chystá zazářit ve svém prvním celovečerním filmu. My už sice víme, že si mimo záběr užívá románek s představitelem hlavní mužské role, milovníkem T. Ale jak se k jejímu životu postaví v Hamptons uvězněný N? A když je teď N vlastně sám, co na to B? Jistě, je teď v Anglii u svého šlechtického myšáčka, ale jejím skutečným princem v oslnivé zbroji bude vždycky jen a pouze N. Alespoň tedy v mé knize... nebo ve filmu. Pohodlně se usaďte, uvolněte se, odpočívejte a užijte si to!
Cecily von Ziegesar → Gossip Girl: Tak se mi to líbí

27. prosince 2009 v 18:20 | Theodora |  Recenze knih
Pátá kniha série Gossip Girl.

Přicházejí jarní prázdniny a to je čas, kdy se B a S chystají do Sun Valley užívat si skvělé příležitosti pro lyžování a horké koupele. Předem lituji všechny nebožáky, kteří budou muset zůstat v New Yorku. Bavit se ve společnosti nejvybranější smetánky, to je přece otrava. Na svazích Sun Valley stojí ohromná horská chata, ve které se každý snadno ztratí. Kdo se tam ale vydá najít N? A kdo si kde ustele? Doporučuji vám vyzout sněhule a přisednout k hořícímu krbu. Čekám tam na vás.World - Rozcestník

27. prosince 2009 v 10:51 | Theodora

Země světa

Příroda

Robert Campin

26. prosince 2009 v 20:01 | Theodora |  Gotické malířství
Mistr z Flémalle nebo také Robert Campin
Jméno Mistr z Flémalle, narozený před rokem 1380 v Tournai, získal tento malíř podle tří deskových obrazů pocházejících z opatství Flémalle u Lutychu. V díle o něco mladšího Rogiera van der Weydena je znát vliv tohoto mistra, proto se předpokládá, že Mistr z Flémalle je totožný s jeho historicky doloženým učitelem Robertem Campinem. Mistr z Flémalle patřil k zakladatelům nizozemského deskového malířství. Zajímala ho konstrukce prostoru a krajiny s předměty se symbolickými významy a individualita portrétovaného modelu. Jeho kompoziční řešení byla i po jeho době ještě dlouho populární.

free image host free image host free image host free image host free image host

Santa Maria Maggiore, Rome

23. prosince 2009 v 20:18 | Theodora |  Památky
Bazilika Santa Maria Maggiore, která je v angličtině známá pod jménem St. Mary Major a pochází z 5.století. Přestavěna byla v 16. - 17. století. Zvonice pochází z roku 1377 a se s vými 75metry je nejvyšší v celém Římě.
Kostel je známý svojí nádhernou výzdobou. Zlato na bohatě zdobeném kazetovém stropu pochází z Ameriky (1493-1498). Na hlavním oltáři kaple je starý obraz sv. Panny, který má mít zázračnou moc a je nejvýznamnějším mariánským obrazem celého Říma. Mozaiky na postraních stěnách zobrazují výjevy Mojžíše, Abraháma, Izáka, Jakuba . Za zmínku stojí také Cappella Paolina s náhrobkem Sixta V., mramorová dlažba, baldachýn se sloupy z červeného porfyru a bronzu.
Egyptský obelisk zroku 1587 je "orientačním bodem" pro poutníky. "Maria, Salus Populi Romani" - Maria, spása římského lidu. Kostel je jednou zbazilik, kde zpovědníci pokládají kajícníkům na ramena dlouhou hůl.


free image host free image host free image host free image host free image host

San Francisco di Paola, Neapol

23. prosince 2009 v 19:55 | Theodora |  Památky
San Francesco di Paola je kostel v italském městě Neapol. Leží na západním okraji neapolského hlavního náměstí Piazza del Plebiscito naproti Královského paláce.
Stavbu zahájil na počátku 19. století neapolský král Joachim Murat (Napoleonův švagr), který ji naplánoval jako hold císaři. Po porážce Napoleona a popravě Murata ve stavbě kostel pokračoval Ferdinand I.. Kostel byl dokončen v roce 1816 a byl zasvěcen sv. Františkovi z Paoly, který pobýval v klášteře na místě dnešního kostela v 16. století.
Kostel připomíná římský Pantheon - v interiéru kazetová kopule s otvorem uprostřed, vstup do kostela řešen sloupovým portikem. Kopule je vysoká 53 metrů.


free image host free image host free image host free image host free image host